SIKÇA SORULAN SORULAR

KENT İNGİLİZCE KURSU > SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA  SORULAN SORULAR

S: Kent İngilizce Kursu öğretmen kadrosu nasıldır?

C: Kent İngilizce Kursu’nda bulunan bütün öğretmenler ana dili İngilizce olan (İngiliz, Amerikalı, Kanadalı, Avustralyalı vb.) ve öğretmen olan kişilerdir.

S: Kent İngilizce Kursu kayıt alma sistemi nasıldır? Uzun süreli kayıt olmam mı gerekiyor?

C: Kent İngilizce Kursu sizden sadece 1 kurluk (48 ders saati) kayıt almaktadır. Her kurun bitiminde kur atlama sınavından başarılı olup (%60 veya üzeri bir puan) bir üst kura devam etmek isterseniz kaydınızı o zaman yenilersiniz. Zaten çoklu kur kayıtları genellikle öğrenci – kurum arasındaki ilişkiyi bozan ve öğrencinin gelişimini engelleyen faktörleri doğurur.

S: Kent İngilizce Kursu’nda eğitimime devam ederken tek bir öğretmenden mi eğitim alacağım?

C: Siz Kent İngilizce Kursu’nda eğitim alırken sadece 1 kurluk süreçte (48 ders saati) aynı öğretmenden ders alırsınız. Her kur bitiminde bir sonraki kura başlarken %90 ihtimalle öğretmen değişir. Bunun ana nedeni öğretmen – öğrenci ilişkisini belli bir akademik seviyede tutmaktır. Yan nedenleri ise; farklı kültürleri öğretmek, değişik telafuzlara öğrenciyi maruz bırakmaktır.

S: Peki 1. kurdan başladığımda ana dili İngilizce olan öğretmenden ders alırken O’nu nasıl anlayacağım, nasıl derdimi anlatacağım?

C: Bunun cevabı birkaç maddeyle verilebilir.

1) Oluşturduğunuz grup olarak İngilizce’yle ilgili benzer sorun – sıkıntıları paylaştığınız için 1 hafta gibi bir alışma sürecinden sonra kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz bir ortamda eğitim alacaksınız.

2) Hangi kurdan başlarsanız başlayın, bütün öğretmenlerimiz öğretmeye çalştığı konuyu öğrencinin seviyesine indirgeyebilme tecrübesine ve bilgi birikimine sahip kişilerdir. Her ne kadar öğretmenlerimiz öğrencinin seviyesine hitap eden bir üslup kullansa da  ders %100 İngilizce olarak anlatılacağı için belki her konuşulanı anlayamayabilirsiniz; ancak öğrenci olarak sizden beklentimiz ve sizin göreviniz tahtada yazılanı anlamaya çalışmak, düzenli not tutmak, ders içerisinde seviyenize indirgenmiş müfredat dahilindeki alıştırmaları yapmaya çalışmak ve günlük olarak ders içerisinde görmüş olduğunuz konuları tekrar etmektir. Bu esnada kulakdolguluğnuz gelişmeye başlayacaktır.

3) 1. kurdan bile başlasanız bütün ortamlarda İnglizce konuşmaya çalışmak zorundasınız. Ancak 1. kur olarak temel ihtiyaçlarınızı halledebilmek için aslında lisan bilmenize bile gerek yoktur ( su istemek, lavabonun yerini sormak gibi…)

4) Sadece 1. kur öğrencilerine yönelik ana dersler haricinde Türkçe tekrar dersleri verilmektedir. Ders içerisinde anlaşılmayan konular olduğunda bu derslere katılıp öğrenci sorularını Türkçe sorup cevabını Türkçe olarak alacaktır.

5) Her kurun bitiminde yapılan kur atlama sınavından önce o kurda verilen bütün bilgilerin kısa bir tekrarı yapılır. Öğrenciler taze bilgilerle sınava girer.

Yukarıda saydığımız bütün maddelere rağmen ilk aşamada belli bir zorlanma olacaktır, fakat az da olsa bu zorlanmayı yaşamayan bir öğrenci lisan öğrenme sürecine başlayamaz.

S: Temel İngilizce bilirliği için kaç kur gelmem lazım ?

C: İlk 3 kurluk eğitimin neticesinde öğrenci, günlük hayattaki basit iletişimi (3 – 4 kelimeli cümleler) yazılı ve sözlü olarak yapabilir duruma gelmektedir.